mleko-w-szklanej-butelce

Obowiązkowa kaucja za butelki szklane i plastikowe już wkrótce?

Już wkrótce przy zakupie produktów w szklanych i plastikowych opakowaniach zapłacimy dodatkową opłatę. Kaucja zostanie oddana przy zwrocie zużytych butelek – podaje serwis Wiadomości Handlowe.

Plany systemu kaucyjnego zaprezentowane zostały podczas seminarium Rozwoju Lokalnego, zorganizowanego przez Forum Miast Polskich. Podano na nim założenia projektu systemu kaucyjnego oraz tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Kaucje i większa odpowiedzialność producentów

Ujawnione założenia mówią, że system kaucyjny butelek szklanych i plastikowych ma być ogólnopolski i obowiązkowy. Kaucja na szkło obejmie butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a w przypadku plastiku o pojemności do 3 litrów. System kaucyjny nie obejmie opakowań aluminiowych.

– Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym do sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności wcześniejszego uiszczenia kaucji – ogłoszono podczas spotkania.

Obowiązki przedsiębiorców 

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych – nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej. 

Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów według planów zakłada „nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu”. Zostanie na nich nałożona również opłata opakowaniowa (dotyczy tylko butelek przeznaczonych dla gospodarstw domowych). 

Ponadto, producenci zostaną zobligowani do finansowania zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym. W tym celu trzeba będzie podpisać umowy z organizacją odpowiedzialności producentów, przystąpić do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (dotyczy opakowań wielomateriałowych i środków niebezpiecznych), lub samodzielnie. 

mleko w szkle-kaucja

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *