Segregacja oleju – dlaczego warto to robić?

Często rozmawiamy o segregacji odpadów takich jak papier, metale i tworzywa sztuczne czy szkło. Zapominamy jednak o tym, że są jeszcze substancje takie jak np. olej, które również można segregować i wykorzystać ponownie. Zaskakujące? Tak! Wielu z nas nawet nad tym się nie zastanawia, tylko wylewa zużyty olej do zlewu. Z tego wpisu dowiesz się więcej o tym w jaki sposób segregować oleje.

O co dokładnie chodzi?

Wszystkie zużyte oleje i tłuszcze jadalne używane w gospodarstwie domowym nadają się do recyklingu, a przetworzone mogą zostać wykorzystane do innych celów.
 
„Wystarczy przelać je do zwykłej plastikowej butelki typu PET i wrzucić do jednego z naszych pojemników, których sieć stale rozbudowujemy. Dzięki temu zużyty olej nie dostaje się do kanalizacji, a my dodatkowo pomagamy chronić naszą planetę!” – czytamy na stronie inicjatywy segregujolej.pl.
Mapa pojemników znajduje się na stronie inicjatywy.
 

Jak poprawnie segregować olej?

1) Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane do przygotowania jedzenia w twoim domu.

Mogą być to oleje (słonecznikowy, z oliwek, rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy i inne), tłuszcze (masło, margaryna lub smalec), a także oleje i tłuszcze z sałatek, konserw, zalew olejowych oraz marynat do grilla i smażenia.
 
2) Zużyte oleje oraz tłuszcze wystarczy zlać do butelki typu PET.
 
Olej powinien najpierw ostygnąć. Butelkę można wypełniać stopniowo pamiętając o każdorazowym jej zamknięciu.
 
3) Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę zanieś do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju. 
 

W żadnym wypadku nie wlewaj oleju bezpośrednio z butelek do pojemnika, ani nie wrzucaj do niego szklanych butelek.

 

Dlaczego segregacja oleju ma sens?

W ten sposób nie tylko zapobiegasz wielu problemom technicznym w swoim domu, ale także w publicznej sieci kanalizacyjnej. Dzięki twojej pomocy, przyszłe pokolenia będą mogły nadal zamieszkiwać naszą planetę.
 
  • Zapobiegasz zatykaniu rur spustowych w twoim domu, jednocześnie obniżając koszty ewentualnych napraw hydraulicznych i czyszczenia rur
  • Zapobiegasz awariom lokalnej sieci kanalizacyjnej, dzięki czemu wspomagasz lokalny budżet poprzez obniżenie kosztów czyszczenia i naprawy sieci
  • Masz wpływ na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia ścieków, a także zapobiegasz skażeniom środowiska, spowodowanym przenikaniu zużytego oleju do gleby, wody i całego ekosystemu
  • Pomagasz redukować ilość CO2 emitowanego do atmosfery

     

Co dzieje się z Twoim olejem?

Co dzieje się z Twoim olejem po przekazaniu do specjalnych pojemników? 

Przewożony jest do specjalnych fabryk gdzie następnie poddawany jest czyszczeniu.

Proces technologicznego oczyszczania oleju z resztek zanieczyszczeń i wody przebiega w trzech fazach.

Oczyszczony przez nas olej staje się idealnym surowcem do produkcji nowoczesnych biopaliw, stosowanych w lotnictwie oraz w przemyśle samochodowym.
Butelki PET również poddawane są recyklingowi.

Zachęcam do wizyty na stronie internetowej SegregujOlej.pl

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *